Wirtualne Lasy
Wirtualne Lasy
Forum dyskusyjne dla ludzi interesuj�cych si� lasem. Forum zosta�o uruchomione w dniu 3 czerwca 2006 roku. Przy portalu www.lasy.pl dzia�a r�wnie� lista dyskusyjna. Zapraszamy<

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Słowotwórstwo: Pracownica czy pracowniczka?

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualne Lasy Strona Główna -> Hyde Park
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wod4
XX

PostWysłany: Czw, 22 Sie 2013, 10:58    Temat postu: Słowotwórstwo: Pracownica czy pracowniczka? Odpowiedz z cytatem

Zastanawia mnie źródło tendencji tworzenia nowych wyrazów, określających jednocześnie płeć i wykonywany zawód. Słysząc słynną już wypowiedź ministry Muchy, odniosłem kolejny raz wrażenie, że wbrew zamierzeniom, twórcy tej nowomowy naruszają ideę równouprawnienia. Pani ministra odebrała sobie możliwość bycia równą panu ministrowi. Koniecznie chce być inna, niekoniecznie chce być lepsza. Przypomniał mi się również tytuł starego przedwojennego polskiego filmu: „Pani minister tańczy”. Złośliwie pomyślałem sobie, że ministra Mucha:
- paradoksalnie, właśnie przestała być Panią;
- dała pole do spekulacji i sugestii, że główna postać z tego filmu była … hermafrodytą.

Poprosiłem w tej sprawie o opinię największy autorytet jaki znam, moją (emerytowaną już) polonistkę.
Jako tradycjonalistka wybrała zdecydowanie słowo pracownica, jako formę właściwą.
Przyznała, że pracowniczka jest formą poprawną z punktu widzenia słowotwórczego. Pracownica funkcjonuje w naszym języku od ponad 70 lat, nie ma potrzeby tworzyć nowych form, zastępujących istniejące wyrazy. Jednak język polski jest żywy i ulega zmianom. Niewykluczone, że za lat 20 forma pracownica nie będzie już używana.
Język polski nie jest zbudowany według matematycznych reguł i ocena poprawności formy poprzez analizę podobieństw na nic się nie zda.
Mamy słowa szewc i krawiec, nie mówimy jednak zamiennie krawc i szewiec.
Mamy chemik, ale jednak chemiczka zamiast chemica.
Mamy pracownik i pracownica, ale też zawodnik i zawodniczka.
Na koniec moja była polonistka stwierdziła, że nie popiera „feminizacji” języka. Jej zdaniem, nie powinno się, na siłę tworzyć wyrazów będących żeńskimi odpowiednikami formy męskiej. Powstaje bowiem przegięcie w drugą stronę i „dyskryminowani” mogą się poczuć faceci, że istnieją wyrazy występujące wyłącznie w formie żeńskiej, na przykład kierowca.

Moja hipoteza jest taka, że forma powstaje z rozpędu. Ktoś (kobieta) oburzony nieużywaniem żeńskich końcówek zaczyna na poczekaniu tworzyć i wprowadzać do użytku nieprzemyślane neologizmy. Tak powstają nam np. ministry, pracowniczki, psycholożki, akustyczki, diagnostyczki, energetyczki, pilotki. Czasami zapomina przy tym o fakcie, że właściwe słowo (uwzględniające płeć) już od dawna istnieje.
Macie jakieś opinie na ten temat?
wod4
XX

PostWysłany: Czw, 22 Sie 2013, 11:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

i mały złośliwy żarcik: jak wygląda pilot w pilotce?
TomCio?
Administrator

PostWysłany: Pią, 23 Sie 2013, 18:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wod4 napisał:
i mały złośliwy żarcik: jak wygląda pilot w pilotce?

Podobnie jak pilotka na pilocie zapewne bleee

Być inteligentnym to bardzo męczące...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
wod4
XX

PostWysłany: Nie, 25 Sie 2013, 9:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A może zajmiemy się kreowaniem zmian w naszym języku?
Proponuję:
a) kierowiec jako forma męska, kierowca jako żeńska
b) boy hotelowy i boja hotelowa
c) pan przedszkolak i pani przedszkolanka
d) ciesiel jako męski i cieśla
e) sekretarek w biurze i sekretarka
f) nianiek i niania
g) premier i premiera
h) wychowawiec jako forma męska i wychowawca jako żeńska
i) kiper i kipera
j) nurek i nurka
k) kat i katka
l) ksiądz i książka
m) sędź i sędzia
n) marynarz i marynarka
o) szewc i szewca
p) bac i baca
r) dyplomat i dyplomatka
s) wójt i wójtka
t) gąsienic i gąsienica
u) myśliwy i myśliwka
w) gość i gościna
x) świń i świnia
y) prostytut i prostytutka
z) chomik i chomiczka
ź) szpieg i szpieżka
ż) ten sosen i ta sosna
Zabrakło mi alfabetu, ale jeszcze chciałem wprowadzić murarkę-tynkarkę, biskupkę, papieżę i wiele innych.
Przecież to nie musi dotyczyć jedynie zawodów.
Mam prawo czuć się dyskryminowany jako facet, że chodzę w kurtce (rodzaj żeński). Więc powinno być kurtek i kurtka, czapek i czapka, but i buta, skarpet i skarpeta ...
Ja będę jeździł samochodem, moja żona niech jeździ samochodą...
Jako kreatorzy/kreatory języka moglibyśmy dokonać epokowych zmian.
uśmiech
Na koniec linki:
http://www.rjp.pan.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1359:stanowisko-rady-jzyka-polskiego-w-sprawie-eskich-form-nazw-zawodow-i-tytuow
drugi link, wskazujący dlaczego trzeba się tym zająć koniecznie:
http://www.pch24.pl/uniwersytet-lipski--formy-zenskie-zawodow-dla-mezczyzn,15490,i.html
no i leśny:
http://redaktorka.pl/2012/08/nadlesnicza-lesnicza/
Ubaw

Ostatnio zmieniony przez wod4 dnia Nie, 25 Sie 2013, 10:46, w całości zmieniany 18 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
wod4
XX

PostWysłany: Nie, 25 Sie 2013, 10:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

TomCio? napisał:
Podobnie jak pilotka na pilocie zapewne bleee

To ciągnę dalej w temacie:
Jak wygląda szofer w szoferce?
Jak wygląda reżyser w reżyserce?
Jak wygląda kominiarz w kominiarce?
TomCio?
Administrator

PostWysłany: Nie, 25 Sie 2013, 13:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

i marynarz w marynarce... ale to chyba nie o to chodziło Zmieszany

Powrót do góry
wod4
XX

PostWysłany: Pon, 26 Sie 2013, 12:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

TomCio? napisał:
i marynarz w marynarce... ale to chyba nie o to chodziło Zmieszany

Dobrze Kombinujesz:
jak też oficerowie w oficerkach uśmiech

Póki co, maszynista prowadzi pociąg, zaś maszynistka wklepuje na klawiaturze tekst z rękopisu.
O ile środowisko feministyczne dąży do utworzenia słowa, które by opisywało kobietę prowadzącą pociąg, to nie zależy im na tworzeniu słowa opisującego faceta, który tekst na klawiaturze wklepuje.
I tu jest sedno nieproporcjonalnego podejścia. Moim zdaniem, ze względu na już istniejące znaczenia pewnych wyrazów, nie da się wszystkiego "upłciowić".
Zachowajmy rozsądek i nie nadużywajmy żeńskich form, nie twórzmy ich "na siłę".
uśmiech
TomCio?
Administrator

PostWysłany: Pon, 26 Sie 2013, 17:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
O ile środowisko feministyczne dąży do utworzenia słowa, które by opisywało kobietę prowadzącą pociąg, to nie zależy im na tworzeniu słowa opisującego faceta, który tekst na klawiaturze wklepuje.

Prościej jak widać było doprowadzić do sytuacji, kiedy maszyny do pisania przestały być w powszechnym użyciu. Obawiam się jednak, że władamy jednym z niewielu języków w którym takie jest bogactwo treści w słowach zależnie od formy ich użycia. Nie ma lekko, poloniści będą mieli co robić, jeśli Twoje dążenie do sfeminizowania dla równowagi wszystkich elementów życia dojdzie w końcu do skutku.

Dobrym przykładem są Stany Zjednoczone, gdzie czarnoskórzy to obecnie Afroamerykanie. Słyszałem że środowiska feministyczne chcę by kobiety nazywać Waginoamerykankami. Może to żart, ale jakiś realny mi się jawi...

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualne Lasy Strona Główna -> Hyde Park Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: